Warzywa zimowe - przepis na chłodniejsze dni
  • Arla
  • Przepisy
  • Warzywa zimowe - przepis na chłodniejsze dni

Warzywa zimowe - przepis na chłodniejsze dni

50 min
Gdy nadchodzą chłodniejsze dni, nie ma nic przyjemniejszego niż ciepły posiłek i… odrobina słońca na talerzu, które przyjemnie rozgrzewa i wprawia w doskonały nastrój. Właśnie takie są zimowe warzywa z pieczoną dynią, które Cię wprost zachwycą! Poznaj przepis i wprowadź nieco zdrowej nowości do codziennego zimowego menu. Warzywa zimowe na talerzu to doskonały dodatek do głównego dania lub samodzielna przekąska. Pieczona dynia piżmowa to jeden z tych niepowtarzalnych smaków jesieni i zimy, które nie dają o sobie zapomnieć. Nie wierzysz? Wypróbuj nasz przepis!
https://www.arla.pl/przepisy-/zimowe-warzywa-z-pieczon-dyni-pimow/

Instrukcje

  • Włącz piekarnik i ustaw go na 200°C. Na dużą, płaską blachę wlej 3 łyżki oliwy z oliwek.
  • Ułóż na blasze paprykę i piecz przez 10 do 15 minut, aż jej skórka nieco się pomarszczy. Po ostudzeniu zdejmij skórkę.
  • Pokrój dynię piżmową na podłużne paski, obierz cebulę i pokrój ją w ćwiartki. Umyj, obierz i pokrój w słupki seler. Rozdziel główkę czosnku na pojedyncze ząbki – nie obieraj ich. Przełóż wszystkie warzywa na blachę, oprósz ziołami i skrop oliwą, dopraw solą i pieprzem do smaku. Włóż blachę do gorącego, ale już wyłączonego piekarnika.
  • Pozostaw ją na około 20 minut (co jakiś czas obracaj warzywa). Następnie włącz piekarnik i piecz przez 15-20 minut, aż seler i cebulka zmiękną i zarumienią się.
  • Po tym czasie posyp warzywa serem i zapiekaj 5 minut, aż ser zmięknie. Podawaj od razu po wyciągnięciu z piekarnika.

Warzywa zimowe - przepis na chłodniejsze dni

Czy dynię piżmową obiera się ze skórki?
Dynia piżmowa jest jedną z tych odmian dyni, które nie wymagają obierania ze skórki. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz ją usunąć. Najlepiej zrobić to wówczas przy pomocy obieraczki do ziemniaków, która usunie cienką warstwę.
Czym różni się dynia piżmowa od zwykłej dyni?
Dynia piżmowa ma dość charakterystyczny, gruszkowaty kształt. Różnica pomiędzy zwykłą dynią a jej piżmową odmianą tkwi również we wspomnianej wyżej kwestii obierania skórki. Odmiana standardowa posiada grubą, twardą skórkę, którą trzeba usunąć. Jeśli chodzi o smak, dynia piżmowa jest nieco słodkawa, ale nie odbiega znacząco od smaku innych odmian.

Składniki

Dynia piżmowa
1
Seler korzeniowy
1
Czerwone cebule
3
Papryki ramiro
2
Mała główka czosnek
1
1 pusta jednostka
Oliwa z oliwek
Mały pęczek mały pęczek świeża szałwia
Mały pęczek świeżej szałwii rozmaryn
Sól i pieprz do smaku