Podjęliśmy współpracę z producentem pomp Grundfos w zakresie filtrowania zanieczyszczeń w Danii. Dzięki temu w mleczarni Rødkærsbro ponownie wykorzystujemy milion litrów wody każdego dnia.
Duża część mleka to woda. Dokładnie 85 procent. A w procesie produkcji sera z mleka zakłady mleczarskie wytwarzają spore ilości wody.
W duńskiej mleczarni Arla Rødkærsbro powstaje mozzarella. Wytwarzając wyłącznie ten jeden gatunek sera, zakład produkuje codziennie 1250 m3 zanieczyszczeń, tak zwanej „krowiej wody”, jak nazywają ją lokalni pracownicy. Co więcej, substancja ta zawiera również azotowy mocznik, który stanowi wyzwanie dla tradycyjnych oczyszczalni.
W 2014 r. Arla Foods chciała zwiększyć produkcję mozzarelli. Oznaczało to znaczny wzrost powstawania „krowiej wody”. Ponadto wyzwaniem dla zakładu Rødkærsbro był również koszt przesyłania wody do miejskiej oczyszczalni ścieków.
Doprowadziło to do nawiązania współpracy z duńskim producentem pomp firmą Grundfos, znaną z opracowywania rozwiązań związanych z wodą na całym świecie. W taki sposób powstał BioBooster – zdecentralizowana, samodzielna jednostka, która filtruje zanieczyszczenia u źródeł i uzdatnia wodę do ponownego wykorzystania w produkcji sera, bez narażania bezpieczeństwa żywności.
Obecnie w Rødkærsbro Arla oczyszcza dziennie 450 m3 tej „krowiej wody”. Dawne ścieki są tak czyste, że mleczarnia odprowadza je do lokalnej rzeki lub ponownie wykorzystuje w swoim zakładzie.
Podjęte przez nas działania pozwalają uniknąć codziennego zużycia 750 m3 wody gruntowej. Zminimalizowaliśmy również ilość azotu i fosforu w uzdatnianej wodzie, aby odpowiadać rygorystycznym limitom obowiązującym w Danii.
Jak mówi dyrektor mleczarni Rødkærsbro Jonna Mortensen:
„Pomyśl, codziennie ponownie wykorzystujemy prawie milion litrów wody – tylko my, jedna firma. To daje 365 milionów litrów wody rocznie. Naprawdę dużo. Gdyby wszyscy na świecie korzystali z tej technologii, moglibyśmy zaopatrywać większość świata w wodę pitną”.